• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/groups/yamanlikoyu/
 • https://plus.google.com/u/0/104588381021507742164/posts
 • https://twitter.com/mevlutuygun
  • YAMANLI KÖYÜ
  • BİZ GÖRMÜYORUZ DİYE BU BAHÇENİN BİR BAHÇIVANI YOKTUR DİYEMEYİZ ÖYLE Mİ?
  • YAMANLI KÖYÜ
  • İNCİTME,İNCİTTİĞİN YERDEN İNCİNİRSİN MEVLANA
  • TUFANBEYLİ SÜNBÜLÜ YAMANLI KÖYÜ
  • LÜTFEN ALIŞKANLIK YAPIN GÜNE GÜLÜMSEYEREK BAŞLAYIN
  • YAMANLI KÖYÜ
  • GÖZ AĞLADIĞI KADAR YANAR KALP KADAR YARALANMAZ
  • YAMANLI KÖYÜ
  • ASLA GEÇMİŞTE YAŞAMA; AMA DAİMA GEÇMİŞTEN DERS AL MEVLANA
  • MEVLÜT UYGUN YAMANLI KÖYÜ
  • YÜKSELİRKEN KIRARAK ÇIKARSAN DÜŞERKEN TUTUNACAK DAL BULAMAZLAR
  • KARSAVURAN KÖYÜ
  • DUVARDA BİR GEDİK AÇMAK İÇİN DUVARDAN BİR TAŞIN EKSİLMESİ YETER A.N.ASYA
  • YAMANLI KÖYÜ
  • İlim aşağıdakileri yükseltir,cahillik yüksektekileri alçaltır. Sokrates
  • YAMANLI KÖYÜ
  • Kibir bele bağlanan taş gibidir, onunla ne yüzülür, ne de uçulur. Hacı Bayram-ı Veli
  • YAMANLI KÖYÜ
  • ÖMÜR DEDİĞİN NEDİR Kİ İKİ DAĞ ARASI BİR KUŞ UÇUMU MESAFE M.UYGUN
  • YAMANLI KÖYÜ
  • HAYAT STANDARTLARIMIZI YÜKSELTİRKEN, HAYAT KALİTEMİZİ DÜŞÜRDÜK. DAHA İLGİ ÇEKİCİ OLANI ŞU Kİ STANDARTLARIMIZ YÜKSELDİKÇE KALİTEMİZ DÜŞÜYOR. Yolda Rene Dubas
  • YAMANLI KÖYÜ
  • YAPTIĞIN İYİLİĞİ HATIRLAMA, GÖRDÜĞÜN İYİLİĞİ UNUTMA
  • YAMANLI TERMİK
  • EVLATLARINI TERBİYE EDEN BİR MİLLET DÜŞMANLARINI AZARLAMIŞ OLUR. E.N.Sührevdi
kategoriler
Site Haritası
Takvim
Saat
Köyden Kareler

Pepino

 


PEPİNO

Anavatanı Güney Amerika olan ve son yıllarda Türkiye’de de yetiştirilmeye başlanan şifa deposu, tropikal egzotik meyve pepino, Çamlıyayla’da da birçok hemşehrimiz tarafından yetiştiriliyor.
İlçemiz pepino ile ilk kez 2007 yılında tanıştı. 2007 yılında Çamlıyayla İlçe Emniyet Amirliği’nde görev yapan Komiser Mevlüt UYGUN tarafından ilçemize getirilen ve yetiştirilmeye başlanan pepino, bu yıldan sonra birçok hemşehrimiz tarafından tanındı ve yetiştiriciliğine başlandı.

Halen birçoğu amatör yetiştirici olan ve kendi ihtiyacını karşılamak gayesiyle pepino yetiştiriciliği yapan Çamlıyaylalı hemşehrilerimizden bazıları, 2008 yılı sonlarından itibaren pepinonun fidesinin ve meyvesinin pazarlamasına başladı.

 


Bu girişimci hemşehrilerimizden en göze çarpan isim, ilçemizin çalışkan çiftçilerinden Ali KÖROĞLU…
Ali KÖROĞLU, ilçemizin yerli halkından olup, geçmiş yıllarda PTT’de çalışmış ve emekli olduktan sonrada kendisini doğaya, tarıma vermiş oldukça çalışkan ve girişimci bir hemşehrimiz.

Ali KÖROĞLU’yu diğer çiftçilerden ayıran en önemli özellik: Alışılagelmiş üzüm, domates, vb. meyve sebzelerin yanı sıra, piyasa değeri yüksek, çok değerli, fakat ülkemizde az yetişen safran, kapari, ekinezya, pepino ürünleri yetiştirmesi.

Değerli ziyaretçilerimiz,
Bu haberi yapmaktaki amacımız: Dünyaca ünlü olan ve bin bir derde deva olan pepino bitkisinin, Çamlıyayla’nın ekolojik yapısına uygun olduğunu ve ilçemizde zirai alanda yetişen ürünlere önemli bir alternatif teşkil ettiğini siz değerli hemşehrilerimiz ve ziyaretçilerimizle paylaşmaktır.

Pepino, birçok hastalığa faydalı olması bakımından piyasada çok aranan ve kilosu 4-5 TL’den satılan çok değerli bir ürün.

Biz de diyoruz ki; o halde neden bizim cefakar, çalışkan çiftçilerimiz bu kazançlı ürünün yetiştiriciliğini yapmasın???

Bu haberi yapmamızdaki temel amaç, pepinonun Çamlıyayla’da yetiştiğini ispatlayarak, ilçemizin tanıtımına katkı sağlamak ve Çamlıyaylalı çiftçilerimizi pepino yetiştiriciliğine teşvik etmektir. Umarız amacımıza ulaşırız.

Ayrıca pepino ile ilgili daha kapsamlı ve detaylı bilgi almak isteyen hemşehrilerimiz için aşağıda pepino ile ilgili bilgilere yer verdik. Okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.


 PEPİNO

Pepino, içerdiği yüksek potasyum oranı ile kan şekerini düşürüyor, barındırdığı A, B ve C vitaminleri ile kansere ve kalp krizine karşı koruyor.

Son yıllarda Türkiye’de yetiştirilen ilaç gibi meyve pepino, kavun, muz ve ananasa benzeyen tadıyla büyük ilgi görüyor. Görünümü kavuna benzeyen meyve, içerdiği yüksek potasyum oranı nedeniyle kan şekerini düşürüyor ve barındırdığı A, B, ve C vitaminleri ile kanser ve kalp krizine karşı koruma sağlıyor.
Kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü bildirilen pepino, hücre yenileyici özelliğiyle çocukların gelişiminde, C vitamini deposu olma özelliğiyle vücut direncini artırmada, kalsiyum bakımından zenginliğiyle ağrıların giderilmesinde de etki sağlıyor.

Ayrıca pepino, böbrek kumunda etkili olduğu kadar anemi hastalarına fayda sağlıyor. Cinsel duyguları veya isteği uyaran etkisi de bulunan pepinonun, uyku düzenini dengede tutması, menopoz döneminde yaşanan psikolojik sorunlarda olumlu etki yapması ve içerisinde K vitamini bulunduğundan kanın pıhtılaşmasını da kolaylaştırıyor.

Çocuklarda kemik gelişimi sağlayan pepino, cilt bakımı içinde kullanılabiliyor. Bunların yanı sıra pepinonun; şeker hastalıkları, parkinson hastalığı, dalak yetmezliği (tromoksin), bağırsak kanseri, gen hastalığı, mide rahatsızlığı, anemi (kansızlık) hastalığına iyi geldiği öğrenildi.

 

 

Pepino'nun Özellikleri ve Tarihçesi

Türkiye’ de üretimine yeni başlanılan ve Ana vatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru olduğu bilinen pepino, G.Amerika’ nın diğer ülkelerinde de yetişmektedir.

Kavun aromalı, meyve eti sulu ve ince kabuklu olup meyveleri partenokarpik oluştuğundan meyve içerisinde tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebilmektedir. Ekonomik anlamda bir üretim olduğunda tek yıllık üretim şekli tercih edilmektedir.

Dünyada üretimi yapılan başlıca pepino çeşitleri Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski, ve Comerayaa33 dır. Ülkemizde üretimi yapılan pepino, Miski çeşitidir.Doğal ortamda çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde, ekonomik anlamda tek yıllık üretim tercih edilmektedir.

Meyve ağırlığı 40-50 gramdan 1300 grama kadar çıkabilmektedir. Genellikle 150-600 gram arasındadır.


Yetiştirildiği Yerler

Fide ile üretilip, meyvelerin belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilir. Olgunlaşma döneminde su verme azaltılır.
Bol güneş ve temiz havayı sever. Kapalı ortamlarda bitki büyür ancak meyve vermez. Güneşe bakan açık balkonlarda 7-10 numaralı saksılarda yetişip meyve verebilir. Pepino meyvelerinin büyüklükleri çeşitlerine ve uygulanan kültürel işlemlere göre farklılık göstermektedir.

Örneğin: Meyve seyretmesinin yapılmadığı koşullarda meyve ağırlığı 40-50 grama kadar düşerken salkımda tek meyve bırakılan uygulamalarda 1300 gr kadar çıkabilmektedir. Ancak pazara sunulan meyve büyüklüğü 250-500 gr olmalıdır. Kaliteli meyve ve ekonomik bir üretim için 1 salkımda 2 veya 3 meyve olmalıdır.
Meyve seyreltmesi meyveler ceviz büyüklüğüne ulaşınca yapılır. Bir fidede 3 ana gövde bırakır, diğer yan dallar ve meyveler fazla büyümeden periyodik olarak budanır. Böylece daha fazla ışıklama ile meyve tutumu sayısında artışlar sağlanır.


Pepinonun Tüketimi:

Lezzeti çok beğenilen Pepinonun meyveleri taze olarak tüketildiği gibi genelde meze olarak, dondurma ile birlikte ve karışık meyve salatalarında garnitür olarak kullanılmaktadır.
Sağlık iksiri olarak kabul edilen Pepino bazı ülkelerde süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir. Günümüzde en çok aranan ve tüketimi her geçen gün biraz daha artan bir meyve olmaktadır Pepino .


Pepinonun Faydaları

İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttırır. Ayrıca yara ve diş iltihaplarına karşı etkilidir. Kan damarlarının kuvvetli olmasını sağlar.

Bazı insanlar sağlık iksiri diye nitelendirdikleri pepino’ yu çeşitli rahatsızlıklar için tüketirken bazıları da meyve olarak hatta cilt bakımı için tüketiyor. Pepino olgunlaşmadan ve olgunluk seviyesine ulaştığı meyve hâlinde de tüketilebiliyor.

Meyvenin ham hâli özellikle şeker hastaları için tavsiye ediliyor çünkü tam olgunlaşmamış pepinonun şeker oranı daha düşük olduğundan rahatlıkla kullanılabiliyor. Kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü kullanıcıları tarafından belirtilen meyve, hücre yenileyici özelliği ile çocukların gelişiminde; C vitamini deposu olma özelliği ile vücut direncini artırmada; kalsiyum bakımından zenginliğiyle ağrıların giderilmesinde etki sağlıyor.

Ayrıca Pepino kum dökmede etkili olduğu kadar anemi hastalarına fayda sağlıyor.
Afrodizyak (Cinsel duyguları veya isteği uyaran veya artıran) etkisi yaratıyor.
Uyku düzenini dengede tutuyor.

Regl dönemini düzene sokuyor, menopoz döneminde yaşanan ruhsal sorunlarda olumlu etki yaratıyor.
K vitamini bulunduğundan kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıyor.
Çocuklarda kemik gelişimi sağladığı, eklem romatizmasında faydalı olduğu ve hemofili (Kanın pıhtılaşmasındaki bir bozukluğa bağlı kanama hastalığı) hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir.
Bayanlar cilt bakımı içinde kullanmaktadır. Meyveleri mideye indirip, yaşlanma hali veya belirtileri karşı (anti-aging) etkisi olması nedeniyle kabuklarını da cilt bakımı için yüzlerine sürüyorlar.

Pepino'nun Meyvesinin Bilinen Faydalı Özellikleri
1 – ŞEKER HASTALIKLARI,
2 – KEMİK ERİMESİ,
3 – DALAK YETMEZLİĞİ (TROMOKSİN),
4 – BAĞIRSAK KANSERİ,
5 – GEN HASTALARI,
6 – MİDE RAHATSIZLIĞI,
7 – ANEMİ(KANSIZLIK) HASTALARI,
8 – HEMOFİLİ HASTALARI (Kanın pıhtılaşmasındaki bir bozukluğa bağlı kanama hastalığı),
9 – KİLO PROBLEMİ OLANLAR DAHA ÇOK TÜKETMEKTEDİR.

 

Muhafaza Koşulları:

Ticari anlamda sera üretimi önerilir.Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ılıman bölgelerimizde (Karadeniz , Ege , Marmara , Akdeniz ) bahçe üretimi yapılabilir.Pepino soğuğa karşı duyarlı olup, 5º de bitki gövdesi zarar görür, 0ºde tamamen kurur.Bu nedenle gece ayazlarına karşı korunmalıdır.


Pepinoyu Nasıl ve Nerede Kullanacağız?

Kavun, Muz , Ananas, aromalı meyveyi dolapta soğutarak ince kabuğu soyularak kavun gibi yenilebileceği gibi, meze olarak, dondurmalara katılarak, karışık meyve salatalarında garnütür olarak kullanılmakta, reçeli yapılmakta hatta bazı G.Afrika ülkelerinde süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir.

Pepinonun Besin Değerleri
Kabuğu soyularak tüketimi yapılan pepinonun besin içeriği aşağıdaki gibidir.
Besinin Adı Değeri:
Suda çözünebilen Kuru Madde 6
Suda Çözülebilir Şeker 5,7 gr.
Protein 1-0,4
Yağ 1
Hemiselilöz 5
Titre Edilebilir Asit (Sitrik Asit) 04-0,10
Vitamin C 112 mg
Potasyum 111 mg
Kalsiyum 13 mg
Fosfor 13 mg
Sodyum 2,6 mg
Magnezyum 3,1 mg
Klor 1,1 mg

 


Yorumlar - Yorum Yaz


Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret2191537
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 34° 21°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26276.2878
Euro7.37427.4038
Köyden Kareler
ADANA HAVA DURUMU
ADANA